Blog
Na blogu znajdują się wpisy związane z ważnymi zagadnieniami z dziedziny prawa rodzinnego, cywilnego, karnego, a także dotyczących pracy adwokata.
Jak wyłączyć kogoś z dziedziczenia?
- Szczegóły
Jeśli nie chcemy, aby dana osoba dziedziczyła po nas na mocy ustawy, możemy zdecydować się na jej wydziedziczenie. Polega ono na pozbawieniu spadkobiercy prawa do dziedziczenia z powodu jego niewłaściwego postępowania względem spadkodawcy. Może nastąpić tylko w przypadku, gdy spadkobierca dopuścił się określonych czynów, takich jak np. próba zabójstwa spadkodawcy czy znęcanie się nad nim.
Co należy wiedzieć przy sprawach o podział majątku?
- Szczegóły
Podział majątku to często skomplikowany i emocjonalny proces, związany z końcem związku małżeńskiego lub partnerskiego. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, istnieją konkretne przepisy prawne dotyczące tego, jak majątek wspólny ma być dzielony między byłych partnerów.
Na czym polega stwierdzenie nabycia spadku?
- Szczegóły
Jak działa polski system prawny w przypadku dziedziczenia majątku? Czym jest stwierdzenie nabycia spadku? Kiedy warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii adwokackiej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie, który pomoże zrozumieć obowiązujące regulacje i procedury.
Jakie są konsekwencje za utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktu z dzieckiem?
- Szczegóły
Rozwód wiąże się nie tylko z całkowitym i trwałym rozkładem małżeństwa, lecz także z podziałem majątku, a co najważniejsze — opieki nad dziećmi. Rozstanie oznacza negatywne, silne emocje, które mogą być skierowane w stronę partnera. Nierzadko były małżonek utrudnia kontakt z dzieckiem, nawet jeśli wyrok sądu mówi jasno o naprzemiennej opiece. Co można zrobić w tej sytuacji?
Jak ustala się wysokość alimentów?
- Szczegóły
Alimenty to świadczenie wypłacane przez stronę małżeństwa lub związku na rzecz dziecka, które po zasądzeniu rozwodu odchodzi z domu rodzinnego. W przypadku rozwodu wysokość alimentów rozstrzyga sąd okręgowy, a w przypadku braku porozumienia rodziców w zakresie opieki nad dzieckiem sąd rejonowy. W polskim prawie nie został określony taryfikator alimentów, a więc wysokość uzależniona jest od sytuacji ekonomicznej rodzica.
Koniec małżeństwa
- Szczegóły
Zadajesz sobie pytanie: czy to już koniec małżeństwa? Między Wami już się nie układa? Zastanawiasz się nad rozwodem albo już podjąłeś decyzję, że Wasze dalsze wspólne życie nie ma sensu?
Koszty w sprawie rozwodowej
- Szczegóły
Zanim zdecydujesz się na złożenie pozwu o rozwód, warto wiedzieć jakie mogą być koszty w sprawie rozwodowej. Powyższe pozwoli przygotować Ci się do sprawy także pod względem finansowym i uniknąć zaskoczenia oraz tzw. sytuacji podbramkowej.
Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa
- Szczegóły
Bywają takie momenty w życiu, kiedy człowiek głębiej zastanawia się nad swoim życiem. Jak słyszymy w znanej piosence “w życiu piękne są tylko chwile.” Trochę pesymistycznie zaczęłam kolejny wpis, lecz dla pięknych chwil warto żyć.
Kara pieniężna za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem
- Szczegóły
Często zdarza się, że ludzie pytają: “Czy mogę coś zrobić, gdy moje kontakty z dzieckiem nie dochodzą do skutku? Czy można w jakiś sposób wyegzekwować te kontakty?”
Realizacja kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem w stanie epidemii koronawirusa (covid-19)
- Szczegóły
I stało się – rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony stan epidemii poprzedzony tygodniowym stanem zagrożenia epidemicznego. Powyższe niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym zwłaszcza w sferze prawa rodzinnego.
Separacja jako alternatywa dla rozwodu
- Szczegóły
Separacja też jest wyjściem. Co zrobić, gdy w Waszym małżeństwie nie układa się i nie ma obecnie szans na poprawę Waszych relacji małżeńskich?
Pozew o rozwód – co powinien zawierać
- Szczegóły
Co jakiś czas spotykam się z pytaniem: czy dokumenty rozwodowe mogę podpisać ze współmałżonkiem/współmałżonką u notariusza?
Sąd właściwy w sprawie o rozwód a zamieszkanie za granicą
- Szczegóły
Decyzja podjęta co do złożenia w sądzie pozwu o rozwód. Hmm... tylko do którego konkretnie sądu złożyć taki pozew?
Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?
- Szczegóły
Obowiązek dotrzymania tajemnicy zawodowej dotyczy szeregu profesji. Między innymi lekarzy i pielęgniarek, psychologów i terapeutów, dziennikarzy, doradców podatkowych oraz oczywiście przedstawicieli zawodów prawniczych – notariuszy, radców prawnych, adwokatów.
Jak napisać poprawnie pozew rozwodowy?
- Szczegóły
Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód, jeżeli doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa. Wnosić można zarówno o rozwód z orzeczeniem o winie, jak i bez jej orzekania. W tym pierwszym przypadku jedna ze stron domagać się może zasądzenia alimentów, w drugim natomiast małżonkowie kwestie finansowe ustalają bez udziału sądu.