Blog
Na blogu znajdują się wpisy związane z ważnymi zagadnieniami z dziedziny prawa rodzinnego, cywilnego, karnego, a także dotyczących pracy adwokata.

Jak ustala się wysokość alimentów?
- Szczegóły
Alimenty to świadczenie wypłacane przez stronę małżeństwa lub związku na rzecz dziecka, które po zasądzeniu rozwodu odchodzi z domu rodzinnego. W przypadku rozwodu wysokość alimentów rozstrzyga sąd okręgowy, a w przypadku braku porozumienia rodziców w zakresie opieki nad dzieckiem sąd rejonowy. W polskim prawie nie został określony taryfikator alimentów, a więc wysokość uzależniona jest od sytuacji ekonomicznej rodzica.

Koniec małżeństwa
- Szczegóły
Zadajesz sobie pytanie: czy to już koniec małżeństwa? Między Wami już się nie układa? Zastanawiasz się nad rozwodem albo już podjąłeś decyzję, że Wasze dalsze wspólne życie nie ma sensu?

Koszty w sprawie rozwodowej
- Szczegóły
Zanim zdecydujesz się na złożenie pozwu o rozwód, warto wiedzieć jakie mogą być koszty w sprawie rozwodowej. Powyższe pozwoli przygotować Ci się do sprawy także pod względem finansowym i uniknąć zaskoczenia oraz tzw. sytuacji podbramkowej.

Rozdzielność majątkowa w trakcie małżeństwa
- Szczegóły
Bywają takie momenty w życiu, kiedy człowiek głębiej zastanawia się nad swoim życiem. Jak słyszymy w znanej piosence “w życiu piękne są tylko chwile.” Trochę pesymistycznie zaczęłam kolejny wpis, lecz dla pięknych chwil warto żyć.

Kara pieniężna za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem
- Szczegóły
Często zdarza się, że ludzie pytają: “Czy mogę coś zrobić, gdy moje kontakty z dzieckiem nie dochodzą do skutku? Czy można w jakiś sposób wyegzekwować te kontakty?”

Realizacja kontaktów rodzica z małoletnim dzieckiem w stanie epidemii koronawirusa (covid-19)
- Szczegóły
I stało się – rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. na terenie Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony stan epidemii poprzedzony tygodniowym stanem zagrożenia epidemicznego. Powyższe niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym zwłaszcza w sferze prawa rodzinnego.

Separacja jako alternatywa dla rozwodu
- Szczegóły
Separacja też jest wyjściem. Co zrobić, gdy w Waszym małżeństwie nie układa się i nie ma obecnie szans na poprawę Waszych relacji małżeńskich?

Pozew o rozwód – co powinien zawierać
- Szczegóły
Co jakiś czas spotykam się z pytaniem: czy dokumenty rozwodowe mogę podpisać ze współmałżonkiem/współmałżonką u notariusza?

Sąd właściwy w sprawie o rozwód a zamieszkanie za granicą
- Szczegóły
Decyzja podjęta co do złożenia w sądzie pozwu o rozwód. Hmm... tylko do którego konkretnie sądu złożyć taki pozew?

Jakich spraw dotyczy tajemnica adwokacka?
- Szczegóły
Obowiązek dotrzymania tajemnicy zawodowej dotyczy szeregu profesji. Między innymi lekarzy i pielęgniarek, psychologów i terapeutów, dziennikarzy, doradców podatkowych oraz oczywiście przedstawicieli zawodów prawniczych – notariuszy, radców prawnych, adwokatów.

Jak napisać poprawnie pozew rozwodowy?
- Szczegóły
Każdy z małżonków ma prawo wniesienia pozwu o rozwód, jeżeli doszło do trwałego i zupełnego rozpadu małżeństwa. Wnosić można zarówno o rozwód z orzeczeniem o winie, jak i bez jej orzekania. W tym pierwszym przypadku jedna ze stron domagać się może zasądzenia alimentów, w drugim natomiast małżonkowie kwestie finansowe ustalają bez udziału sądu.

Co oznacza rozwód z orzeczeniem winy?
- Szczegóły
Rozwód to bardzo stresujące doświadczenie. Niemniej jednak czasami konieczne. Zastanawiamy się wówczas, co jest lepsze dla nas rozpad pożycia małżeńskiego z orzekaniem o winie czy bez orzekania.